Vishay/BCcomponents MKP385275250JIM2T0
MKP385275250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385275250JIM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0075UF 5% 2500VDC AXI
Datasheet Download
MKP385275250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385275250JIM2T0
QUANTITY
MKP385275250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385275250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385275250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance7500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385275250JIM2T0
Related LinksMKP385275, MKP385275250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385275250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385275250JIM2T0
IC ADC 8BIT MPU COMPAT 28-PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 25.5MA 72 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 15C S 6" YEL NI datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf