Vishay/BCcomponents MKP385291200JC02Z0
MKP385291200JC02Z0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385291200JC02Z0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0091UF 5% 2000VDC AXI
Datasheet Download
MKP385291200JC02Z0.pdf
Availability of MKP385291200JC02Z0
QUANTITY
MKP385291200JC02Z0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385291200JC02Z0
Internal Part NumberEIS-MKP385291200JC02Z0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385291200JC02Z0
Related LinksMKP385291, MKP385291200JC02Z0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385291200JC02Z0 Details Description
Related parts for MKP385291200JC02Z0
CONN HEADR 98POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6SON datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf