Vishay/BCcomponents MKP385320200JKM2T0
MKP385320200JKM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385320200JKM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385320200JKM2T0.pdf
Availability of MKP385320200JKM2T0
QUANTITY
MKP385320200JKM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385320200JKM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385320200JKM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385320200JKM2T0
Related LinksMKP385320, MKP385320200JKM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385320200JKM2T0 Details Description
Related parts for MKP385320200JKM2T0
RECTIFIER BRIDGE 2A 1000V KBPM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U 1825 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16L580 28QFN datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf