Vishay/BCcomponents MKP385330160JIP2T0
MKP385330160JIP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385330160JIP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.03UF 5% 1600VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385330160JIP2T0.pdf
Availability of MKP385330160JIP2T0
QUANTITY
MKP385330160JIP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385330160JIP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385330160JIP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.03µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385330160JIP2T0
Related LinksMKP385330, MKP385330160JIP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385330160JIP2T0 Details Description
Related parts for MKP385330160JIP2T0
IC ADSL CPE LN DVR 275MA 8SOPWR datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 2POS datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 40V DO4 datasheet.pdf
DISTRIBUTOR 8WAY datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf