Vishay/BCcomponents MKP385333025JCA2B0
MKP385333025JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333025JCA2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385333025JCA2B0.pdf
Availability of MKP385333025JCA2B0
QUANTITY
MKP385333025JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333025JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385333025JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333025JCA2B0
Related LinksMKP385333, MKP385333025JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333025JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP385333025JCA2B0
TRANS NPN 32V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 22POS PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RT ANGLE DIFF PNP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf