Vishay/BCcomponents MKP385333040JC02H0
MKP385333040JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333040JC02H0
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385333040JC02H0.pdf
Availability of MKP385333040JC02H0
QUANTITY
MKP385333040JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333040JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385333040JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,300
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333040JC02H0
Related LinksMKP385333, MKP385333040JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333040JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385333040JC02H0
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16SO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 13A 3.75 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf