Vishay/BCcomponents MKP385333250JKI2B0
MKP385333250JKI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333250JKI2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 2500VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385333250JKI2B0.pdf
Availability of MKP385333250JKI2B0
QUANTITY
MKP385333250JKI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333250JKI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385333250JKI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333250JKI2B0
Related LinksMKP385333, MKP385333250JKI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333250JKI2B0 Details Description
Related parts for MKP385333250JKI2B0
CAP FILM 0.12UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC CCD DRIVER DUAL HS 20-SOIC datasheet.pdf
KIT ACCESSRY FLANGE 37X125" BLK datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf