Vishay/BCcomponents MKP385336040JD02W0
MKP385336040JD02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385336040JD02W0
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385336040JD02W0.pdf
Availability of MKP385336040JD02W0
QUANTITY
MKP385336040JD02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385336040JD02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385336040JD02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,400
Packaging*
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385336040JD02W0
Related LinksMKP385336, MKP385336040JD02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385336040JD02W0 Details Description
Related parts for MKP385336040JD02W0
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AA ST 30 SAU datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 2MX32 86-TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf