Vishay/BCcomponents MKP385336085JIM2T0
MKP385336085JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385336085JIM2T0
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385336085JIM2T0.pdf
Availability of MKP385336085JIM2T0
QUANTITY
MKP385336085JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385336085JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385336085JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Packaging*
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385336085JIM2T0
Related LinksMKP385336, MKP385336085JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385336085JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385336085JIM2T0
CONN HDR 40PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf