Vishay/BCcomponents MKP385339125JC02R0
MKP385339125JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385339125JC02R0
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1250VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385339125JC02R0.pdf
Availability of MKP385339125JC02R0
QUANTITY
MKP385339125JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385339125JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP385339125JC02R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package550
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385339125JC02R0
Related LinksMKP385339, MKP385339125JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385339125JC02R0 Details Description
Related parts for MKP385339125JC02R0
CONN RECEPT/CAP 6 POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 240VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 4POS datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf