Vishay/BCcomponents MKP385351250JKP2T0
MKP385351250JKP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385351250JKP2T0
Brief Description
CAP FILM 0.051UF 5% 2500VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385351250JKP2T0.pdf
Availability of MKP385351250JKP2T0
QUANTITY
MKP385351250JKP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385351250JKP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385351250JKP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Packaging*
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385351250JKP2T0
Related LinksMKP385351, MKP385351250JKP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385351250JKP2T0 Details Description
Related parts for MKP385351250JKP2T0
IC 8051 MCU W/SMART CARD 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf