Vishay/BCcomponents MKP385356100JF02W0
MKP385356100JF02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385356100JF02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 1000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385356100JF02W0.pdf
Availability of MKP385356100JF02W0
QUANTITY
MKP385356100JF02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385356100JF02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385356100JF02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385356100JF02W0
Related LinksMKP385356, MKP385356100JF02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385356100JF02W0 Details Description
Related parts for MKP385356100JF02W0
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 160QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 60A 4-32VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP HOUSING 5POS datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 2.5/4AN GY datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf