Vishay/BCcomponents MKP385356100JF02W0
MKP385356100JF02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385356100JF02W0
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 1000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385356100JF02W0.pdf
Availability of MKP385356100JF02W0
QUANTITY
MKP385356100JF02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385356100JF02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385356100JF02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package650
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385356100JF02W0
Related LinksMKP385356, MKP385356100JF02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385356100JF02W0 Details Description
Related parts for MKP385356100JF02W0
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INSERT MALE 6+12POS CRIMP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 410MW SOD123 datasheet.pdf