Vishay/BCcomponents MKP385362200JKP2T0
MKP385362200JKP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385362200JKP2T0
Brief Description
CAP FILM 0.062UF 5% 2000VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385362200JKP2T0.pdf
Availability of MKP385362200JKP2T0
QUANTITY
MKP385362200JKP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385362200JKP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385362200JKP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Packaging*
Capacitance0.62µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385362200JKP2T0
Related LinksMKP385362, MKP385362200JKP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385362200JKP2T0 Details Description
Related parts for MKP385362200JKP2T0
REG 1.5V 8A ADJ 14PSIP VERT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSG SR WO CKEY datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 256LBGA datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
.5MM JMPR LGT 152 TYPE A 32POS datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 95POS 5ROW STR datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf