Vishay/BCcomponents MKP385375025JCA2B0
MKP385375025JCA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385375025JCA2B0
Brief Description
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385375025JCA2B0.pdf
Availability of MKP385375025JCA2B0
QUANTITY
MKP385375025JCA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385375025JCA2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385375025JCA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Packaging*
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385375025JCA2B0
Related LinksMKP385375, MKP385375025JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385375025JCA2B0 Details Description
Related parts for MKP385375025JCA2B0
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 14W TO-272-2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION CONN TYPE2 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER REV 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf