Vishay/BCcomponents MKP385391025JD02G0
MKP385391025JD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385391025JD02G0
Brief Description
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385391025JD02G0.pdf
Availability of MKP385391025JD02G0
QUANTITY
MKP385391025JD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385391025JD02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385391025JD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package950
Packaging*
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385391025JD02G0
Related LinksMKP385391, MKP385391025JD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385391025JD02G0 Details Description
Related parts for MKP385391025JD02G0
RES SMD 191K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN 10CONT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
HIGH SECURITY PADLOCK 3 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf