Vishay/BCcomponents MKP385415016JCM2B0
MKP385415016JCM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385415016JCM2B0
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385415016JCM2B0.pdf
Availability of MKP385415016JCM2B0
QUANTITY
MKP385415016JCM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385415016JCM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385415016JCM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385415016JCM2B0
Related LinksMKP385415, MKP385415016JCM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385415016JCM2B0 Details Description
Related parts for MKP385415016JCM2B0
RES ARRAY 13 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
PTC RESET 15V .350A SMD 1206 datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 5.77GHZ WIFI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
PROTECTVE COND DBL-LVL TERM BLCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf