Vishay/BCcomponents MKP385418250JPP4T0
MKP385418250JPP4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385418250JPP4T0
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 2500VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385418250JPP4T0.pdf
Availability of MKP385418250JPP4T0
QUANTITY
MKP385418250JPP4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385418250JPP4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385418250JPP4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Packaging*
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385418250JPP4T0
Related LinksMKP385418, MKP385418250JPP4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385418250JPP4T0 Details Description
Related parts for MKP385418250JPP4T0
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MXR DETECTR 10-150MHZ 16SSOPB datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X51MM 220/240VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf