Vishay/BCcomponents MKP385420100JKP2T0
MKP385420100JKP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385420100JKP2T0
Brief Description
CAP FILM 0.2UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385420100JKP2T0.pdf
Availability of MKP385420100JKP2T0
QUANTITY
MKP385420100JKP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385420100JKP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385420100JKP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Packaging*
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385420100JKP2T0
Related LinksMKP385420, MKP385420100JKP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385420100JKP2T0 Details Description
Related parts for MKP385420100JKP2T0
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 6 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA PLCC datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf