Vishay/BCcomponents MKP385443016JC02R0
MKP385443016JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385443016JC02R0
Brief Description
CAP FILM 0.43UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385443016JC02R0.pdf
Availability of MKP385443016JC02R0
QUANTITY
MKP385443016JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385443016JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP385443016JC02R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
Packaging*
Capacitance0.43µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385443016JC02R0
Related LinksMKP385443, MKP385443016JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385443016JC02R0 Details Description
Related parts for MKP385443016JC02R0
LED AMBER 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TOOL CRIMP 12-20AWG RS232 4 IND datasheet.pdf
IC DC/DC CONV FLASHMEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
RACK STEEL 16.1X21.1X24.7 GRY datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.2A SOT-363 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 40QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
LUP 12.70/09/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
AIR RESERVOIR datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf