Vishay/BCcomponents MKP385456200JPM2T0
MKP385456200JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385456200JPM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385456200JPM2T0.pdf
Availability of MKP385456200JPM2T0
QUANTITY
MKP385456200JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385456200JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385456200JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385456200JPM2T0
Related LinksMKP385456, MKP385456200JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385456200JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385456200JPM2T0
TERM BLOCK HDR 20POS 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 40VC D2PAK datasheet.pdf
IC TXRX INTRFC RS485 LOPWR 8-DIP datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 3POS REAR MT datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 1 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 25A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPEA 25POS datasheet.pdf