Vishay/BCcomponents MKP385456200JPM2T0
MKP385456200JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385456200JPM2T0
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385456200JPM2T0.pdf
Availability of MKP385456200JPM2T0
QUANTITY
MKP385456200JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385456200JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385456200JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385456200JPM2T0
Related LinksMKP385456, MKP385456200JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385456200JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385456200JPM2T0
IC ADC LP 10-BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
INDICATOR 105-125 VAC NEON RED datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC 32BIT SRL PARALLEL 220V 44PQF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf