Vishay/BCcomponents MKP385456250JYI5T0
MKP385456250JYI5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385456250JYI5T0
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 2500VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385456250JYI5T0.pdf
Availability of MKP385456250JYI5T0
QUANTITY
MKP385456250JYI5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385456250JYI5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385456250JYI5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385456250JYI5T0
Related LinksMKP385456, MKP385456250JYI5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385456250JYI5T0 Details Description
Related parts for MKP385456250JYI5T0
OPTO SENSOR SLOT TYPE 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 3A WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 12.8A 8 MOHM TH datasheet.pdf