Vishay/BCcomponents MKP385468025JI02W0
MKP385468025JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385468025JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385468025JI02W0.pdf
Availability of MKP385468025JI02W0
QUANTITY
MKP385468025JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385468025JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385468025JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385468025JI02W0
Related LinksMKP385468, MKP385468025JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385468025JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385468025JI02W0
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
POWER SUPPLY MODULE datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 266.67 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP SILICON 8.2PF 20% 100V SMD datasheet.pdf