Vishay/BCcomponents MKP385510200JYP2T0
MKP385510200JYP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385510200JYP2T0
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385510200JYP2T0.pdf
Availability of MKP385510200JYP2T0
QUANTITY
MKP385510200JYP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385510200JYP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385510200JYP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385510200JYP2T0
Related LinksMKP385510, MKP385510200JYP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385510200JYP2T0 Details Description
Related parts for MKP385510200JYP2T0
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CABINET TOP COVER AND CABLE P datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf