Vishay/BCcomponents MKP385511025JI02W0
MKP385511025JI02W0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385511025JI02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.1UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385511025JI02W0.pdf
Availability of MKP385511025JI02W0
QUANTITY
MKP385511025JI02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385511025JI02W0
Internal Part NumberEIS-MKP385511025JI02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance1.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385511025JI02W0
Related LinksMKP385511, MKP385511025JI02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385511025JI02W0 Details Description
Related parts for MKP385511025JI02W0
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 144.5UH 640MA 730 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 510MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD 27 X 18 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf