Vishay/BCcomponents MKP385512100JPM2T0
MKP385512100JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385512100JPM2T0
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385512100JPM2T0.pdf
Availability of MKP385512100JPM2T0
QUANTITY
MKP385512100JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385512100JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385512100JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Packaging*
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385512100JPM2T0
Related LinksMKP385512, MKP385512100JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385512100JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385512100JPM2T0
DEKAFIX FWZ 6 MARKED 11-20 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC CLK GEN 100MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
D4SL-3NDG-D datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf