Vishay/BCcomponents MKP385512125JPI2T0
MKP385512125JPI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385512125JPI2T0
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 1250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385512125JPI2T0.pdf
Availability of MKP385512125JPI2T0
QUANTITY
MKP385512125JPI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385512125JPI2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385512125JPI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package105
Packaging*
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385512125JPI2T0
Related LinksMKP385512, MKP385512125JPI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385512125JPI2T0 Details Description
Related parts for MKP385512125JPI2T0
RES SMD 4.53K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN 10POS IDC SOCKET GOLD W/POL datasheet.pdf
24P SL156 HSG W/RMP&TABS,OVSZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS THRU RA SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf