Vishay/BCcomponents MKP385527040JKM2T0
MKP385527040JKM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385527040JKM2T0
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385527040JKM2T0.pdf
Availability of MKP385527040JKM2T0
QUANTITY
MKP385527040JKM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385527040JKM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385527040JKM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Packaging*
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385527040JKM2T0
Related LinksMKP385527, MKP385527040JKM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385527040JKM2T0 Details Description
Related parts for MKP385527040JKM2T0
CONN HEADER 64POS .100 SMT datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER MALE .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
HAN 24DD-HMC-F-C datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf