Vishay/BCcomponents MKP385547100JYP2T0
MKP385547100JYP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385547100JYP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385547100JYP2T0.pdf
Availability of MKP385547100JYP2T0
QUANTITY
MKP385547100JYP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385547100JYP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385547100JYP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385547100JYP2T0
Related LinksMKP385547, MKP385547100JYP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385547100JYP2T0 Details Description
Related parts for MKP385547100JYP2T0
HOLDER COIN CELL 2-20MM CELLS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED ARRAY 2750LM WARM WHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
WIRE SUPPORT datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf