Vishay/BCcomponents MKP385551100JYP5T0
MKP385551100JYP5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385551100JYP5T0
Brief Description
CAP FILM 5.1UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385551100JYP5T0.pdf
Availability of MKP385551100JYP5T0
QUANTITY
MKP385551100JYP5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385551100JYP5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385551100JYP5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance5.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385551100JYP5T0
Related LinksMKP385551, MKP385551100JYP5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385551100JYP5T0 Details Description
Related parts for MKP385551100JYP5T0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 95A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf