Vishay/BCcomponents MKP385562100JYM5T0
MKP385562100JYM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385562100JYM5T0
Brief Description
CAP FILM 6.2UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385562100JYM5T0.pdf
Availability of MKP385562100JYM5T0
QUANTITY
MKP385562100JYM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385562100JYM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385562100JYM5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Packaging*
Capacitance6.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385562100JYM5T0
Related LinksMKP385562, MKP385562100JYM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385562100JYM5T0 Details Description
Related parts for MKP385562100JYM5T0
RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN SOCKET 16AWG CM-3 CRIMP SLV datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 11MM datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
LCD 128 X 64 OUTDOOR datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf