Vishay/BCcomponents MKP385611016JPP2T0
MKP385611016JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385611016JPP2T0
Brief Description
CAP FILM 11UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385611016JPP2T0.pdf
Availability of MKP385611016JPP2T0
QUANTITY
MKP385611016JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385611016JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385611016JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Packaging*
Capacitance11µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385611016JPP2T0
Related LinksMKP385611, MKP385611016JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385611016JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385611016JPP2T0
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC BATT CHRGR/SELECTR DUAL36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10HMSOP datasheet.pdf
SENSOR 30 PSI GAUGE I2C 5V datasheet.pdf
CONN IDC HEADER TIN 2POS 24AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf