Vishay/BCcomponents MKP385612040JPM5T0
MKP385612040JPM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385612040JPM5T0
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385612040JPM5T0.pdf
Availability of MKP385612040JPM5T0
QUANTITY
MKP385612040JPM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385612040JPM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385612040JPM5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385612040JPM5T0
Related LinksMKP385612, MKP385612040JPM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385612040JPM5T0 Details Description
Related parts for MKP385612040JPM5T0
IC RESET CIRCUIT 4.30V SOT143-4 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
FUSE 900A 1250V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 12TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf