Vishay/BCcomponents MKP385612040JPP5T0
MKP385612040JPP5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385612040JPP5T0
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385612040JPP5T0.pdf
Availability of MKP385612040JPP5T0
QUANTITY
MKP385612040JPP5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385612040JPP5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385612040JPP5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C