Vishay/BCcomponents MKP385612063JYI5T0
MKP385612063JYI5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385612063JYI5T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385612063JYI5T0.pdf
Availability of MKP385612063JYI5T0
QUANTITY
MKP385612063JYI5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385612063JYI5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385612063JYI5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385612063JYI5T0
Related LinksMKP385612, MKP385612063JYI5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385612063JYI5T0 Details Description
Related parts for MKP385612063JYI5T0
BOX ABS BLACK 5.18"L X 2.61"W datasheet.pdf
IC AMP TRIPLE VIDEO LP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB RECT ILLUM 2POS RED datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ICL 15 OHM 20% 1.8A 8MM datasheet.pdf
IC MUX/DMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf