Vishay/BCcomponents MKP385613016JPM2T0
MKP385613016JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385613016JPM2T0
Brief Description
CAP FILM 13UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385613016JPM2T0.pdf
Availability of MKP385613016JPM2T0
QUANTITY
MKP385613016JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385613016JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385613016JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package110
Packaging*
Capacitance13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385613016JPM2T0
Related LinksMKP385613, MKP385613016JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385613016JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385613016JPM2T0
RES SMD 200KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 16-TSSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.23"L X 3.15"W datasheet.pdf
SPOX 3.96 REC HOUSING datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf