Vishay/BCcomponents MKP385613040JPP2T0
MKP385613040JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385613040JPP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385613040JPP2T0.pdf
Availability of MKP385613040JPP2T0
QUANTITY
MKP385613040JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385613040JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385613040JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385613040JPP2T0
Related LinksMKP385613, MKP385613040JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385613040JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385613040JPP2T0
FUSE BOARD MOUNT 375MA 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 870MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.5A Automotive, Backlight, Lighting 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
NYLON MULTI 2" BLACK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC datasheet.pdf