Vishay/BCcomponents MKP385615016JPM4T0
MKP385615016JPM4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385615016JPM4T0
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385615016JPM4T0.pdf
Availability of MKP385615016JPM4T0
QUANTITY
MKP385615016JPM4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385615016JPM4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385615016JPM4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package105
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385615016JPM4T0
Related LinksMKP385615, MKP385615016JPM4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385615016JPM4T0 Details Description
Related parts for MKP385615016JPM4T0
LABEL S LAM DM POLY WHT .90X.25" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 10M datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12VDC 2A datasheet.pdf