Vishay/BCcomponents MKP385615025JPM2T0
MKP385615025JPM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385615025JPM2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385615025JPM2T0.pdf
Availability of MKP385615025JPM2T0
QUANTITY
MKP385615025JPM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385615025JPM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385615025JPM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package105
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385615025JPM2T0
Related LinksMKP385615, MKP385615025JPM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385615025JPM2T0 Details Description
Related parts for MKP385615025JPM2T0
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTLR 12-TQFN datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
RES MF HV .25W 360K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 23POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf