Vishay/BCcomponents MKP385616025JPP4T0
MKP385616025JPP4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385616025JPP4T0
Brief Description
CAP FILM 16UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385616025JPP4T0.pdf
Availability of MKP385616025JPP4T0
QUANTITY
MKP385616025JPP4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385616025JPP4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385616025JPP4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package91
Packaging*
Capacitance16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385616025JPP4T0
Related LinksMKP385616, MKP385616025JPP4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385616025JPP4T0 Details Description
Related parts for MKP385616025JPP4T0
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf