Vishay/BCcomponents MKP385620040JYP2T0
MKP385620040JYP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385620040JYP2T0
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385620040JYP2T0.pdf
Availability of MKP385620040JYP2T0
QUANTITY
MKP385620040JYP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385620040JYP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385620040JYP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385620040JYP2T0
Related LinksMKP385620, MKP385620040JYP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385620040JYP2T0 Details Description
Related parts for MKP385620040JYP2T0
CONN FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.165" (4.20mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DIFF VOLT COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
REPLACE LATCH FOR B16 datasheet.pdf
RES 920K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 600V TO-220AC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf