Vishay/BCcomponents MKP385624025JPI2T0
MKP385624025JPI2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385624025JPI2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385624025JPI2T0.pdf
Availability of MKP385624025JPI2T0
QUANTITY
MKP385624025JPI2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385624025JPI2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385624025JPI2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385624025JPI2T0
Related LinksMKP385624, MKP385624025JPI2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385624025JPI2T0 Details Description
Related parts for MKP385624025JPI2T0
MOSFET N/P-CH 100V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BLADE HEX 1/16" 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CCSA WASHDOWN BACK LIGHT-RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf