Vishay/BCcomponents MKP385624040JYM2T0
MKP385624040JYM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385624040JYM2T0
Brief Description
CAP FILM 24UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385624040JYM2T0.pdf
Availability of MKP385624040JYM2T0
QUANTITY
MKP385624040JYM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385624040JYM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385624040JYM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Packaging*
Capacitance24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385624040JYM2T0
Related LinksMKP385624, MKP385624040JYM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385624040JYM2T0 Details Description
Related parts for MKP385624040JYM2T0
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT VDSL PORT DRIVER PROTECTION datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 48 IN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10-UQFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf