Vishay/BCcomponents MKP385630016JPM4T0
MKP385630016JPM4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385630016JPM4T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 30UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385630016JPM4T0.pdf
Availability of MKP385630016JPM4T0
QUANTITY
MKP385630016JPM4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385630016JPM4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385630016JPM4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance30µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385630016JPM4T0
Related LinksMKP385630, MKP385630016JPM4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385630016JPM4T0 Details Description
Related parts for MKP385630016JPM4T0
TERM BLOCK PCB 30POS 5.08MM BK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC RECEIVER 4MBPS IRDA IR 8-MSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-UMAX datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 61.44MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL KIT MAX7042 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf