Vishay/BCcomponents MKP385656016JYM5T0
MKP385656016JYM5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385656016JYM5T0
Brief Description
CAP FILM 56UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385656016JYM5T0.pdf
Availability of MKP385656016JYM5T0
QUANTITY
MKP385656016JYM5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385656016JYM5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385656016JYM5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385656016JYM5T0
Related LinksMKP385656, MKP385656016JYM5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385656016JYM5T0 Details Description
Related parts for MKP385656016JYM5T0
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG PURPLE 500' datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MX150 ASSY HYB BLD 2X8 DKGY C16 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf