Vishay/BCcomponents MKP386M347250JT7
MKP386M347250JT7 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M347250JT7
Brief Description
MKP 0.047UF 5% 2500VDC DRAWING T
Datasheet Download
MKP386M347250JT7.pdf
Availability of MKP386M347250JT7
QUANTITY
MKP386M347250JT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M347250JT7
Internal Part NumberEIS-MKP386M347250JT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package55
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP386M Snubber
Packaging*
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC800V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M347250JT7
Related LinksMKP386M3, MKP386M347250JT7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M347250JT7 Details Description
Related parts for MKP386M347250JT7
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
MODULE DDR3 16GB RDIMM datasheet.pdf
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf