Vishay/BCcomponents MKP386M439200JT1
MKP386M439200JT1 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M439200JT1
Brief Description
MKP 0.39UF 5% 2000VDC DRAWING T1
Datasheet Download
MKP386M439200JT1.pdf
Availability of MKP386M439200JT1
QUANTITY
MKP386M439200JT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M439200JT1
Internal Part NumberEIS-MKP386M439200JT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M439200JT1
Related LinksMKP386M4, MKP386M439200JT1 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M439200JT1 Details Description
Related parts for MKP386M439200JT1
IC TIMER WATCHDOG DIGITAL 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
KIT DEMO GYRO CMR3000-D01 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf