Vishay/BCcomponents MKP386M510100JT5
MKP386M510100JT5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M510100JT5
Brief Description
MKP 1UF 5% 1000VDC DRAWING T5
Datasheet Download
MKP386M510100JT5.pdf
Availability of MKP386M510100JT5
QUANTITY
MKP386M510100JT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M510100JT5
Internal Part NumberEIS-MKP386M510100JT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package48
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M510100JT5
Related LinksMKP386M5, MKP386M510100JT5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M510100JT5 Details Description
Related parts for MKP386M510100JT5
CONN HEADER 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.2V 6UTDFN datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 8POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
1187 11 118711 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 20A datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 280MA 1.848 OHM datasheet.pdf