Vishay/BCcomponents MKP386M510125JT8
MKP386M510125JT8 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M510125JT8
Brief Description
MKP 1UF 5% 1250VDC DRAWING T8
Datasheet Download
MKP386M510125JT8.pdf
Availability of MKP386M510125JT8
QUANTITY
MKP386M510125JT8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M510125JT8
Internal Part NumberEIS-MKP386M510125JT8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M510125JT8
Related LinksMKP386M5, MKP386M510125JT8 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M510125JT8 Details Description
Related parts for MKP386M510125JT8
IC MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 32POS .100 R/A AU datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN SPLICE 800-2600 CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9643 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH datasheet.pdf